vMind'a Hoş Geldiniz

Size bugün nasıl yardımcı olabiliriz?

Giriş Yapın

Düşünmeyi imkansızlaştıran bir pandemi süreci, ekonomide yaşanan sıkıntıların ortasında "normale dönüş'ten söz ediliyor sürekli. Oysa belki de normal denen şeyin hiç olmayabileceğini düşünme zamanı bugün! Hatta, bize normal diye dayatılanların olmamasını dilemenin, olmaması için uğraşmanın, olmamasının yollarını aramanın...

Çalışmada yeni normal nedir acaba? Bunu düşünmediğimiz gün yok gibi… Evden çalışmak gerçekten ofisten çalışmaktan daha mı iyi?

“Evden çalışınca daha randımanlı oluyorum” diyen pek çok kişiyle karşılşmıssınızıdr. Gerçekten öyle mi?  Bir personel, gerçekten video üzerinden daha randımanlı olabilir mi?

Servis işlerinde ciro arttırmanın bir algoritması var: Servis ikliminde yapılan her yüzde birlik düzeltme, şirketlerin cirosunu yüzde iki arttırıyor. ¹ Peki ofisten çalışmakla, çalışma ikliminin ne alakası var? 

İnsanoğlunun en enterasan özelliklerinden biri duygusal olarak açık sistemler olmamız. Yani birbirimizin duygularından etkilenmemiz. Mutlu insanlarla beraber olduğumuzda, kendimizi daha mutlu hissederken, çevremizdeki mutsuzluğu da aynı şekilde yansıtmaya başlıyoruz. Bunu herkes biliyor  olsada duygusal olarak ne kadar açık olduğumuz yine de şaşırtıcı. Örneğin, yapılan bilimsel araştırmalar birbirine sadece bakarak, konuşmadan oturan üç yabancının, iki dakika içerisinde benzer duyguları hissetmeye başladığını gösteriyor. ²

Birbirine yabancı olmayan ve konuşabilen gruplarda bu etki tabii ki daha da güçlü. 70 çalışma grubu arasında yapılan araştırmada, birbiriyle yan yana çalışan grupların iki saat gibi bir süre içerisinde benzer ruh haline (mood) gelmeye başladığı bulunmuş. Özetle, yan yanayken birbirimizden müthiş etkileniyoruz. İyi bir iş iklimi olan gruplarda, bu etkileşim hepimizin performansını pozitif etkiliyor. Video konferans sistemleri bu etkileşimi tam olarak sağlayamıyor.

Peki ofise gelmek mutlu ediyor mu? Bence ana soru burada. İstanbul yaşanılası bir yer olmaktan çıkmış durumda. Sancaktepe’den Esenyurt’a 3-4 vasıta değiştirerek gelen birinin mutluluğundan bahsetmek zor. Trafikten bağımsız olarak, bazı ofis ortamları insanın üzerine üzerine gelecek kadar dar, kapalı ve havasız olabileceğini de düşünmek lazım.

Evden çalışmak vs. ofisten çalışmak zor bir konu. İstanbul bu tartışmaya bir boyut daha ekliyor.

Kaçınılmaz olan; verilerimize, sistemlerimize her yerden ulaşabilmek! İşte tam bu noktada da “Bulut Hizmetleri” devreye giriyor.

Sizleri de portvMind’a bekliyoruz…

Gökhan Erzurumluoğlu

2024 © vMIND Tüm Hakları Saklıdır.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu