vMind'a Hoş Geldiniz

Size bugün nasıl yardımcı olabiliriz?

Giriş Yapın

Hizmet Olarak Fonksiyon (FaaS), Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS), Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak İş Sürekliliği (BCaaS)

Bir önceki blog yazımızda sizlere bulut bilişimin üç ana hizmet modeli olan Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ve avantajlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda işletmelerin yararlanabileceği diğer bulut bilişim hizmet türlerini; Hizmet Olarak Fonksiyon (FaaS), Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS), Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak İş Sürekliliği (BCaaS) ve avantajlarını detayları ile aktarıyor olacağız.

Bir önceki blog yazımızı okumak için tıklayınız.

Hizmet Olarak Fonksiyon- Function as a Service (FaaS)

Hizmet Olarak Fonksiyon (FaaS) ile hizmet sağlayıcısı, işletmelerin sunucuları veya altyapıyı yönetmek zorunda kalmadan kod çalıştırmasına olanak tanıyan bir bulut bilgi işlem hizmeti sunar. FaaS sağlayıcıları, donanım, işletim sistemleri ve ağ kaynakları dahil olmak üzere temeldeki altyapıyı yöneterek işletmelerin yalnızca kodlarını geliştirmeye ve yürütmeye odaklanmalarına olanak tanır.

FaaS (Function as a Service)'nin Avantajları:

Uygun maliyetli: FaaS sağlayıcıları, işlenen isteklerin sayısına ve kodun yürütme süresine göre ücretlendirerek, FaaS'ı öngörülemeyen iş yükleri olan işletmeler için uygun maliyetli bir çözüm haline getirir.

Ölçeklenebilirlik: FaaS sağlayıcıları, bir işleve tahsis edilen kaynakları otomatik olarak yukarı veya aşağı ölçeklendirerek işletmelerin talebi karşılamak için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olmalarını sağlar.

Esneklik: FaaS sağlayıcıları birden çok programlama dilini destekleyerek işletmelerin tercih ettikleri programlama dilini kullanmalarını kolaylaştırır.

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma – Disaster Recovery as a Service (DRaaS)

Hizmet Olarak Olağanüstü Durum Kurtarma (DRaaS), işletmelere olağanüstü durum kurtarma amaçları için ikincil bir site sağlayan bir bulut bilgi işlem hizmetidir. DRaaS sağlayıcıları, verileri ve uygulamaları birincil siteden ikincil siteye çoğaltarak işletmelerin bir felaketten hızla kurtulabilmelerini sağlar.

DRaaS (Disaster Recovery as a Service)'ın Avantajları:

Daha hızlı kurtarma süreleri: DRaaS sağlayıcıları, verileri ve uygulamaları gerçek zamanlı olarak çoğaltarak işletmelerin bir felaket durumunda hızla toparlanmasına olanak tanır.

Uygun maliyetli: DRaaS, işletmelerin kendi olağanüstü durum kurtarma altyapılarını satın alma ve bakımını yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak onu uygun maliyetli bir çözüm haline getirir.

Basitleştirilmiş yönetim: DRaaS sağlayıcıları çoğaltma, test etme ve kurtarma süreçlerini yöneterek işletmeleri diğer görevlere odaklanmaları için serbest bırakır.

Hizmet Olarak Yedekleme- Backup as a Service (BaaS)

Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS), işletmelere bir yedekleme ve kurtarma çözümü sağlayan bir bulut bilgi işlem hizmetidir. BaaS sağlayıcıları, verileri ve uygulamaları buluta yedekleyerek işletmelerin bir felaket durumunda verileri kurtarmasını kolaylaştırır.

BaaS (Backup as a Service)'nin Avantajları:

Ölçeklenebilirlik: BaaS sağlayıcıları, verilerin güvenilir bir şekilde yedeklenmesini sağlayarak, işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak için yedekleme kaynaklarının ölçeğini artırabilir veya azaltabilir.

Uygun maliyetli: BaaS, işletmelerin kendi yedekleme altyapılarını satın alma ve sürdürme ihtiyacını ortadan kaldırarak onu uygun maliyetli bir çözüm haline getirir.

Otomatik yedekleme: BaaS sağlayıcıları, manuel müdahale gerektirmeden verilerin düzenli olarak yedeklenmesini sağlayarak yedekleme sürecini otomatik hale getirir.

Hizmet Olarak İş Sürekliliği- Business Continuity as a Service (BCaaS)

Hizmet Olarak İş Sürekliliği (BCaaS), işletmelere kapsamlı bir iş sürekliliği çözümü sağlayan bir bulut bilişim hizmetidir. BCaaS sağlayıcıları, olağanüstü durum kurtarma, yedekleme ve süreklilik planlaması dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunar.

BCaaS (Business Continuity as a Service)'nin Avantajları:

Kapsamlı çözüm: BCaaS sağlayıcıları, işletmelerin kapsamlı bir iş sürekliliği çözümüne sahip olmasını sağlayan bir dizi hizmet sunar.

Uygun maliyetli: BCaaS, işletmelerin kendi iş sürekliliği altyapılarını satın alma ve sürdürme ihtiyacını ortadan kaldırarak onu uygun maliyetli bir çözüm haline getirir.

Basitleştirilmiş yönetim: BCaaS sağlayıcıları, tüm iş sürekliliği sürecini yöneterek işletmelerin diğer görevlere odaklanmalarını sağlar.

Her hizmet türü, maliyet tasarrufu ve ölçeklenebilirlikten basitleştirilmiş yönetime ve daha hızlı kurtarma sürelerine kadar kendi avantajlarını sunar. İşletmeler ihtiyaçlarını dikkatlice değerlendirerek ve ihtiyaçlarına en uygun hizmet modelini seçerek operasyonel kolaylıktan, maksimum güvenliğe pek çok avantaja sahip olma imkânı bulabilmektedirler.

2024 © vMIND Tüm Hakları Saklıdır.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu