Şifreler ile güvenlik dönemi bitti, artık doğrulama zamanı!

Şifreler ile güvenlik dönemi bitti, artık doğrulama zamanı!

Çok adımlı doğrulama nedir? Neden önemli?

Çok adımlı doğrulama, oturum açılan uygulama veya hizmete erişim noktasında ilgili erişim isteğinin sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığının teyit edilmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde özellikle finans kurumları başta olmak üzere birçok uygulama MFA (Çok adımlı doğrulama) kullanmaktadır. 

Çok adımlı doğrulama da kullanıcının kendi şifresini girmesinin ve doğrulanmasının ardından kullanıcıya SMS, E-posta, Anlık Bildirim gibi iletişim yolları ile sayısal bir kod veya onay isteği gönderilir. Kullanıcıdan gönderilen kodun sisteme girilmesi veya gönderilen bildirimin onaylanması ile erişim isteğini doğru kişinin yaptığının teyit etmesi istenir. 
 
Kullanıcı şifresinin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi birkaç yol ile mümkündür.
Bunlardan bazılarına örnek parola saldırısı (brute-force) veya kimlik avı (phishing) dır. Bu saldırı türlerine maruz kalındığında MFA kullanımı ile kullanıcı şifresinin ele geçirilmesi önemsiz hale gelmektedir. Kullanıcı şifresini ele geçiren kötü niyetli kişi sisteme erişmeye çalıştığında MFA kodunu veya onay bildirimini alamayacağı için ilgili hizmetlere erişemeyecektir. Ele geçirilen parolalar tek başına hiçbir işe yaramayacaktır. Ayrıca güvenliğin aktif olarak sürdürülmesine katkı sağlar. Yapılan erişim denemeleri sonucu kullanıcıya kendisi tarafından yapılamamış olan erişim isteği ile ilgili MFA kodu veya bildirimi gelecektir. Bu durumda kullanıcı kendi isteği dışında bir erişim denemesi olduğunu ve birisinin hesabını ele geçirmeye çalıştığını fark edebilecektir. MFA ile güvenlik sağlanmasının yanı sıra farkındalık da yaratılır. 
 
Burak YİĞİN
Network & Security Team Leader

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ