Risk Alma, Düzenli Test Et!

Risk alma, düzenli test et!

“Back-up Restore” testini en son ne zaman yaptınız?

Günümüz koşullarında, veri güvenliği bankadaki hesabımız, evimizin anahtarı, arabanın kaskosu, ikametgâh kaydımızın doğru olup olmaması, cep telefonu, vergi borcu vs. bunu çoğaltabiliriz... her şey böylesine önem taşırken, verilerimizin yedeklenmesi daha doğrusu yedeklerin ihtiyaç halinde çalışması hayati bir anlam taşımaktadır.

Çalışmayan yangın söndürme tüpü, bozuk alarm cihazı, çalışmayan stepne lastik, otobüste sapı kırık bir halde camın yanında duran kurtarma çekici, olası bir saldırıda çalışmayan piyade tüfeği vb. gibi... Ancak ihtiyaç anında bize lazım olacak ve düzenli olarak kontrol edilmez ise, tatbikat yapılmazsa, olmadığı fark edilemeyecek şeyler vardır.

"Back up" da hepimiz için farklı bir anlam ifade edebilir ama “Back up” da şeylerden biridir.

Yukarda belirtilen tüm örnek olayların ortak bir özelliği var. O da eğer bir alternatifimiz, bir yedek çözümümüz yani bir B, C planımız yoksa işimiz çok zor olabilir. Önlemlerimizin olması ne kadar önemliyse, aldığımız önlemlerin çalışırlığını düzenli olarak kontrol edip, rapor edip, varsa aksaklıkların düzeltilmesini sağlamak da o kadar önemlidir. Yani bir başka deyişle, kusursuz iş yaşam döngüsü, çalışmalarımızı denetlemek, düzenleyici ve önleyici faaliyetlerin her birini uygulamaya geçirmekle mümkün olabiliyor.

Peki verilerimiz için bu nasıl olacak? Herkesin duyduğu bildiği bir olgu olan verilerimizin sağlığı için önlemlerden biri, en eskisi ve hatta belki de en son kalemiz, yedeklemedir.

“Restore" ise yedeklemeyle anlam bulan bir başka olgudur, gerçektir. Yedeği geri yerine koymak, onu eski yerine getirmek, bazen de tekrar yapılandırmak anlamlarını taşımaktadır. "Back up" olmadıkça "Restore" bir anlam ifade etmez.

Yedekleme sürecinde, yedekleri önem sırasına göre sınıflandırmak, hangisinin en kıymetli olduğuna karar vermek son derece önemlidir. Kontroller de buna göre yapılmalıdır. Yani sizin için geri getirmenin çok da anlam ifade etmediği sunucuları hiç, kaybolması halinde çok ciddi sorun yaşayabileceklerinizi sıklıkla ne hiç ne de sıklıkla kontrol etmeniz gerekmediği verilerinizin kontrolünü de arada bir ama düzenli periyodlarla restore ederek, restore edilen veriyi de test ederek kontrol etmelisiniz! Bu kontrollerin, yedeği alanlarla, kontrolünü yapanların farklı ekiplerce gerçekleştirilmesi de işletme körlüğü hadisesine yakalanmamak için çok önemlidir.

Örneğin: Şirketiniz için önem arz eden verilerin en fazla 2 haftalık periyodlarda “back-up restore” testlerinin yapılması, kurumunuzu ataklara veya tehlikelere karşı daha temkinli kılar. Herkesçe malum, olası kötü bir senaryoda yedeklerinizin geri yapılandırılamıyor olması şirketinizi maddi, manevi zarara uğratacağı gibi, ciddi anlamda kaynak sarfiyatına ve iş gücü kaybına da neden olacaktır.

Hüseyin Sayar
Network & Security Team Leader
Data Center Support Specialist

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ