Network’te Trafik Kontrolü Var!

Network’te Trafik Kontrolü Var!

VLAN Nedir? Neden Önemlidir?

Hemen her kurumda yeni bir IT projesi başlarken ya da yeni departmanlar, yeni teknolojileri sistemlerine entegre ederken konuşmalarda geçen bu sihirli kelimeyi bir şekilde duyarsınız. Peki nedir bu VLAN, ne işe yarar, yenilir mi, içilir mi, neden bu kadar önemlidir?

VLAN (Virtual Local Area Network) aslında sanal ortamda bir sokak gibi olduğunu ifade edebiliriz. Arabaları da bu VLAN lara gönderilen veya gelen paketler olarak örnek verebiliriz.Diyelim ki kurumunuzda bir VLAN var; yani tek sokak var ve tüm trafikler (Ses trafiği, kamera trafiği, internet erişim trafiği, dosyalarınıza erişim trafiği) bu VLAN da dönüyor, özetle tüm araçlar bu sokağı kullanıyor!

Aynı resimde olduğu gibi sokakta her çeşit genişlikte, büyüklükte araç mevcut ve bir trafik yaratmış durumda. Bu da aslında her bir VLAN ın bir broadcast domain oluşturduğunu, araçların/ paketlerin kimisinin askıda kaldığını, kimisinin hattı yorduğunu, kimisinin yavaşlıklara neden olduğunu görebilirsiniz.

Peki sadece bu kadar mı dediğinizi duyar gibiyim, sadece bu kadar da değil! Bir saldırı anında lateral (yatay) yayılımın da önünü açmış olursunuz.  Böylece bir saldırı anında paketler/trafikle manipüle de edilebilir.Böylece paketler/trafikler istenilmeyen sonuçlara yol açacak kimselerin ellerine de geçebilir.

Bu nedenle VLAN lar önemlidir ve trafikleri amaca uygun bölmelidir, araçların işlevine boyutuna uygun yollardan gitmesini sağlamak gibi bir görev edinmelidir.

 

Mustafa ÖZTURK
Senior Network Security Engineer

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ