Lokal çözüm değil, çözüm Bulut’ta!

Lokal çözüm değil, çözüm Bulut’ta!



Günümüzün en popüler başlıklarından biri, özellikle de bilişim teknolojilerinde, kuşkusuz “Bulut Bilişim”.

Hepimizin ortak sorusu ise nedir? Bu Bulut Bilişim neye yarar? İhtiyacımızı çözecek doğru seçenek hangisi? Geleneksel Çözümler mi, yoksa BULUT mu?

Bu yazımızda, kurumlar veya bireyler olarak karşımıza çıkan “Bulut Bilişim “kavramına açıklık getirmeye çalışacağız.

Bulut Bilişim yani Cloud Computing, yapılandırılabilir bilişim kaynaklarından oluşan ortak bir havuza, uygun koşullarda ve isteğe bağlı olarak; her zaman ve her yerden erişime imkân veren teknolojinin adıdır.

vlogo vlogo


Günümüz teknolojilerinde tercihler, kişisel özgürlük kavramı ile doğru orantılı olarak gelişmekte ve değişime uğramaktadır. Kişisel cihazların sayısının artması, ofislerde ya da işletmelerde kullandıkları teknoloji rahatlığını, evlerinde ve kendi cihazlarıyla karşılayabilecekleri çözüm ve hizmetlere doğru yönelimlerini de arttırmakta. Hatta öyle ki, evlerinde oturur veya dışarda gezerken oluşabilecek ihtiyaçlarının o anda görülebilmesini bekleyen bir nesle dönüştük diyebiliriz. Eskiden, günler alan prosedürlerin örneğin bir bankacılık işleminin, dakikalar içinde ve mesai saati kavramından bağımsız olarak yapılabiliyor olması; şubeye gitme zorunluluğunu gerektiren işlemlerde dahi çok ciddi bir şikâyet konusu haline gelebiliyor. Günler alan prosedürlere alışkın olan insanlar, günümüzde herhangi bir gecikme veya yavaşlıkla karşılaştığında, bunu tahammül edilemeyen bir eksiklik olarak nitelendiriyor.

Çok yakın geçmişte, insanlar dinlemek istediği şarkıcının albümünü sırasıyla plak, kaset, CD ve mp3 playerlardan kendi imkanları ile temin etmek zorundayken; artık sadece ufacık bir mobil uygulama ile istedikleri tüm şarkıları anında dinleyebiliyor ve sosyal çevreyle etkileşime geçip; o anki duygularını herkese aktarabiliyorlar.  Kullandığımız cihazların özellikleri ve kapasiteleri de her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilgisayar, notebook ve taşınabilir akıllı cihazların teknolojileri gelişiyor; bununla birlikte, daha yüksek kapasite, enerji tüketimi, daha yüksek hız ve sonucunda, üretilen tüm veri miktarı, o oranda fazlalaşıyor.  Kurumlar ve kullanıcılar her geçen gün daha fazla kurumsal ya da kişisel veriyi saklamak, buna istediği anda ulaşmak; hızlıca üzerinde çalışmak ve yine çok hızlı bir biçimde ürettiği veriyi etrafıyla paylaşabilmek, onların tepkilerini hızlıca görebilmek gibi, marjinal ihtiyaçlara sahip bir hayat yaşıyorlar. 

Tabi tüm bunları yapabilmek, beraberinde bilgi güvenliği, teknolojiye bağımlılık ve kişisel mahremiyetin korunmasında yaşanabilecek bazı sorunlar oluşturmuyor değil! Tüm imkanları zorlayarak verileri saklamak için barındırma kapasitesi büyük sistemler almak; onları işletmek, güvenliğini ve sürekli olarak çalışabilirliğini sağlamak, en büyük meselelerden biri haline geliyor.

Artık şahıs ya da kurumlar fark etmeksizin, herkes sadece kendi ana faaliyet alanlarında odaklanmak, işlerini yapmak istiyor. İlave ihtiyaçlarını ise örneğin temizlik, güvenlik veya bilişim hizmetleri servis olarak kiralayarak maliyet, esneklik, uzmanlık vb. avantajlara kolay yoldan minimum riskle sahip olmak istiyor.

Benzetme yapmak gerekirse, kişiler için 5 yıldızlı bir otel konforunda tatil yapabilmek için nasıl otel yapmak şart değilse, sadece bir otele rezervasyon yapmak yeterli ise; sonu gelmeyen bilişim ihtiyaçlarını karşılamak içinde, aynı durum geçerli. Bulut Bilişim yani Cloud Computing teknolojisinde, kurumlara sağladığı kritik avantajlar ile popülerliğinin temel nedeni bu şekilde değerlendirilebilir.

Volkan Duman

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ