Kalite yönetimi her yerde gerekli, özellikle de Ağ’larımızda...

Kalite yönetimi her yerde gerekli, özellikle de Ağ’larımızda...

QoS (Quality Of Service) ile önceliklendirme yapmak neden artık daha çok önemli? 

 
Teknolojik gelişmeler adeta devrimler sayesinde her geçen gün daha da karmaşıklaşan datalarımız, basit data olmaktan çıkıp, karmaşık bir hal almaya başladı. Tüm bu devrimler sonrasında kurumların IT altyapılarında QoS (Servis Kalitesi) artık sadece bir seçenek değil, zorunlu bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu yalnızca Network üzerinden ses ve video akışı olarak değil, aynı zamanda son dönemde hayatımızın her alanında yer alan Internet of Things- IoT (Nesnelerin İnterneti) nin desteklenmesinde de önemli bir faktör olarak görebiliriz.

QoS teknolojisi hayatımıza girmeden önce, herhangi bir yönlendiriciye (Router) gelen datalar, Best Effort denilen bir yöntemle bir diğer uca ivedilikle aktarılmaktaydı. Bu yöntemle, genellikle data paketleri herhangi bir önceliklendirmeye tabi tutulmadan, direkt olarak karşı tarafa FIFO “ilk gelen önce gider” mantığı doğrultusunda iletilmekteydi. Bu arada bu yöntem günümüzde de kullanılmakta olup; hızlı çalışır ama, Data Frame’ lerin karşı tarafa iletilip iletilmediği de garantilenememektedir.


QoS teknolojisi ile yürütülen işlem, uygulamanın gereksinimleri göz önünde bulundurularak, her bir uygulamaya ihtiyacına göre servis seviyesi uygulanması anlamını taşımaktadır.Bu işlemde UDP-TCP paketlerimizin, kurum içi öncelik sıralamamıza göre düzenlenmesi gerekmektedir.


Servis Kalitesi sorunlarının başlıca nedenleri; bant genişliği problemleri, noktadan noktaya paket gecikmeleri, paket kayıpları olarak düşünülebilir. First-in First-out paket mantığında, QoS ile önceliklendirilmiş paketler bekleme yaşamadan kuyruğun başına getirilir. Bir diğer fonksiyon olarak önceliklendirilmiş datalara belirlenmiş koşullarda hattı tahsis eder. Sadece öncelik tanımak değil, bununla beraber istenilen trafik türüne bant genişliği üzerinden pay verilerek kullanabileceği trafiği mbit/s üzerinden genişletebilir veya daraltılabilir bir düzene koymaktadır.


Örneğin; birden fazla kişide başlayan ms- trafikleri bant genişliğimizin neredeyse tamamını harcaması durumunda, mesai saatleri içerisinde ms- trafiklerini sınırlandırabilir, hattı doyuma ulaştırma (sature etme) olasılığını neredeyse sıfırlayabiliriz.


UDP kullanılan Protokoller; RDP oturumlar, voice trafikleri, video trafikleri (RTP) söz konusu olduğunda datanın hızlı bir biçimde gönderilmesi önem arz ettiğinden herhangi bir paket kaybı bizlere oturumların düşmesine, seste kesinti olmasına veya video kayıtlarında kopmalar meydana gelmesine neden olmaktadır.

QoS yönetimi ile bu gibi problemlerin de önüne geçmek mümkün olmaktadır.  

Murat SAMLI
Network & Security Specialist 

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ