Filtrele, süpür ama halının altına değil!

Filtrele, süpür ama halının altına değil!

Kullandığınız URL Filtreleme uygulamalarının ilgili fonksiyonlarıyla, zararlı sitelere girişleri tam olarak engelleyebiliyor musunuz?
 
Zararlı siteler, micro uygulamalar günümüz dünyasında çokça karşımıza çıkan ve pek çok riski de barındırmakta olan birer olgu oldular. Hepimiz de bu duruma ziyadesi ile alışmış durumdayız. Phishing (Oltalama) gibi popüler yöntemler, zararlı yazılım barındıran siteler, proxy application kategorileri, Encrypted Tunnel (VPN) uygulamaları ve daha nice benzerleri bizlere tuzak kurmak için her yanı sarmış durumda...

URL Filtering fonksiyonları ile bu işin takipçisi olan ve sürekli olarak güncellenen listelerden elde edilen Web kategorileri her daim bizlerin güvenli tarafta olması için önemli. Her ne kadar bu çözüm bizi rahat ettirmeye çalışsa da siber saldırıların sıklıkla görüldüğü dünyamızda, atakların büyük bir kısmı zararlı web sitelerinden gelmekte. Bu web sitelerine ya bir şekilde yönlendiriliyoruz veya istemeden giriş yapabiliyoruz. Doğru Url Filtering ise bizlerin karşısına tam olarak bu noktada çıkmakta.
 
URL Filtering politikalarının doğru bir biçimde yönetilmesi ve doğru çözümlerin kullanılması ile web trafiğini kurallara göre belirlenmiş olarak kontrol altına alınabiliriz. Aslında doğru kurguyla merkezi olarak desteklenen çözümlerle, benzer karakteristikteki trafiklerle bizim oluşturduğumuzu karşılaştırarak; izin verme/ engelleme işlemlerini daha sağlıklı olarak gerçekleştirilebilen çözümleri tercih etmeliyiz. Artık günümüzde kullanılacak teknolojiye bağlı olarak 400 milyondan fazla web sayfasına ve uygulamaya, izin, sınırlama ve engelleme yapılabilmekte; bu sayede siber saldırı ihtimallerini de çok daha aza indirebilmekteyiz. 
 
Bu penceren bakarak; tüm dünyayı tarayıp, oralardan gelebilecek her tehlikeyi kontrol etmemiz çok da mümkün olmadığı için, ihtimalleri azaltarak temizliğe başlamalıyız sonucuna ulaşabiliriz.  Tabii bir de görmesek de temiz durumdayız demeden, top yekûn bir bakış açısıyla; halının altını da üstü kadar temiz tutmalıyız.
 
Murat SAMLI
Network & Security Specialist
 
 
 
 

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ