Ayrıcalıklı Hesap Yönetimi Bilincine Ulaşmak

Çoğu şirket için PAM, sınırlamalar veya kısıtlamalar oluşturmaktır. Çoğu zaman kuruluşlar, bazı yasal düzenlemeler nedeniyle PAM'ı uygulamak zorunda kalıyor ve bunu bir yatırım olarak değil, masraf olarak görüyor. Ayrıca, çoğu çalışan bunu başka bir kontrol yöntemi olarak düşünür ve şirketin kendilerine güvenmediğini varsayar.

Tüm bunlar, PAM'ın şirketin esnek geleceğine giden yolu açmaya yardımcı olabilecek bir araç olarak algılanması için engeldir. Bu tür bir bakış açısı oluşturulmalıdır tüm şirketler için yeni bir kavramdır ve çoğu şirkette ilk etapta yanlış algılanabilir.

Günlük hayatımızda bu sorunla sık sık karşılaşıyoruz ve deneyimlerimize dayanarak, müşterilerin siber güvenlik konusuna bakış açıları konusundan bazı varsayımlarımızı ortaya koyabiliriz.

KONTROL DEĞİL ERİŞİLEBİLİRLİK

PAM uygulamasının tek amacının, çalışanların mesai saatleri içinde yaptıklarını kontrol etmek olduğu varsayılır. Bunun bir kontrol aracı olduğu doğru olsa da tek amacı hatta birincil amacı bu değildir. PAM, erişim sağlamak ve almak için günlük hayatımızda kullandığımız bir araçtır. Bu nedenle, bu aracın kullanışlı olması, kullanıcı hatalarına neden olmaması ve Bilişim Teknolojileri personeli için daha fazla iş yaratmaması çok önemlidir.

Daha yönetici dostu araçlar

Her şeyden önce, PAM yöneticilerinin erişim vermek için uygun bir araca ihtiyacı vardır, yetki verme işlemi sırasında bir hata yapılırsa, PAM kullanıcısı ya işini yapamayacak ya da şirket kaynaklarına ihtiyacı olandan daha yetkili bir erişim elde edecektir. PAM kullanıcıları için kullanıcı dostu olması da aynı derecede önemlidir. Kullanıcıların iş günü içerisinde tekrar tekrar PAM üzerinden erişim sağlamaları gerekebilir ve bu süreç yeterince kullanışlı olmadığı takdirde, kullanıcılarda PAM'a karşı olumsuz bir görüş oluşacak ve sistemi atlayarak erişim elde etmeye çalışacaklardır. Bu durumu önlemenin en kesin yolu, onlara kullanıcı dostu bir bağlantı yöneticisi sağlamaktır. Masaüstü alanını optimize etmek, bağlantıları daha iyi organize etmek ve farklı pencereler arasında geçiş yapma ihtiyacını ortadan kaldırmak için masaüstü konsolunu kullanabilirsiniz. Bu uygulama, görüntü olarak bir İnternet tarayıcısına benzer ve her biri kendi sekmesinde olmak üzere, aynı anda tek bir pencerede birkaç oturum açmanıza olanak tanır.

Daha güvenli yönetici konsolu

PAM'ın Bilişim Teknolojileri yöneticilerinin işini kolaylaştıran bir diğer yönü, ayrıcalıklı kimlik bilgileri için parola yönetimidir. PAM ile bir yöneticinin artık ayrıcalıklı hesaplar için parolaları ve ssh anahtarlarını saklaması ve bunların güvenli kullanımından sorumlu olması gerekmez. PAM bu işi yapar.

PAM ne kadar kullanışlı olursa, çalışanlar o kadar az hata yapar, erişimin yanlış yapılandırılması riskleri o kadar az olur ve kullanıcı deneyimi o kadar yüksek olur.

Prosedürlerdeki bürokrasiyi azaltmak

Bilişim Teknolojileri departmanı mesleki açıdan tatmin edici görevler yerine, idari görevler ve isteklerle uğraşmak için saatler harcar. PAM uygulaması, sistem yöneticilerinin yaptığı elle yaptıkları bazı işleri otomatikleştirerek çalışanlarınıza zaman kazandırabilir ve çalışan deneyimini iyileştirebilir.

SİBERGÜVENLİK GİDER DEĞİL YATIRIMDIR

Genellikle siber güvenlik giderlerinin bir masraf olduğu düşünülür. PAM'ın uygulanmasının ya regülasyonlar tarafından şart koşulan ya da siber güvenlik tehdidine karşı alınan bir karar gibi olduğu görünüyor. Bunlar ana nedenler olmasına rağmen, idari yükü azaltmak ve şirket kaynaklarının daha verimli çalışmasını sağlamak gibi şirkete büyük yararı olabilecek birçok faydası da vardır.

Güçlü rekabet avantajı

Müşterilerinizin verilerini saklamanız gerektiğinde, müşterilerinizin sizinle çalışabilmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Güvenliklerinden endişe ettikleri anda, rakibinize gitme konusunda daha istekli olurlar. Müşteri bilgilerinin güvenliğini sağlayamamak, firmanız için oldukça kötü bir algı oluşturur.

Risk esnekliği aracı

Her kuruluş, aldığı riskin boyutunu göz önünde bulundurması gerekir. Kaçınılan her güvenlik yatırımı üstlenilmiş risk demektir. İşiniz için değerli verilere sahip olduğunuz sürece, siber saldırıların hedefindesinizdir. Olası bir veri ihlali, işinizin sonu olabilir.

Ayrıcalıklı erişim izleme, regülasyonlar ile ilgili sorunları ortadan kaldırır

Önlemenin tedavi etmekten daha iyi olduğu söylenir. Yasal düzenlemelere uyulmamasının kuruluşların hayatını kabus haline getirdiği çok sayıda örnek vardır. Yasal düzenlemelerin, uyulması gereken çok sayıda maddesi bulunur ve PAM uygulaması varsayılan hali ile bile bu maddelere uyum için gerekeni yapar.

PAM BİR ZORUNLULUKTUR LÜX DEĞİL

PAM çözümünü uygulamak artık daha kolay

Siber güvenlik pazarı ile birlikte, PAM teknolojileri de gelişiyor. PAM'ı uygulamak artık eskiden olduğu kadar karmaşık değil ancak başarılı bir uygulama için temel kavramların anlaşılması ve sürecin sistematik bir şekilde yürütülmesi gerekir. Bu makalenin sonunda indirebileceğiniz 5 adımlık bir kılavuz oluşturduk. Bu kılavuzda, uygulama sürecinin ana bölümlerinin açıklamasını ve yola nasıl devam edileceğini bulabilirsiniz.

PAM, siber güvenlik konusunda oldukça yaygın bir araç haline geldi

Daha önce de belirtildiği gibi, PAM, modern siber güvenliğin temel unsuru olarak ortaya çıkıyor. Sadece işletmelerde kullanılan ve ulaşılması zor bir teknoloji değildir.

Artık pahalı bir çözüm değil

PAM'ın pahalı bir çözüm olduğu ve her şirketin karşılayamayacağı kanısı, oldukça yaygındır. Bununla birlikte, günümüzde piyasada eskiye kıyasla daha fazla ürün bulunuyor ve çoğu zaman şirketler gereksinimlerine uygun ve makul bir fiyata sahip bir çözüm bulabiliyor. İşin sırrı, gerçekten ulaşmaya çalıştığınız hedefi anlamak ve bunun için hangi özelliklerin en önemli olduğunu bilmektir.

ZİHNİNİZ BİR ANAHTARDIR VE UYGULAMA YOL DAYANIKLI SİBER GÜVENLİKTİR

Doğru bakış açısını belirleyerek yeni siber güvenlik yaklaşımının kapısını açacaksınız. Ancak kuruluşunuzun geleceğinde esnek siber güvenlik altyapısına ulaşabilmesi için kat etmeniz gereken uzun bir yol var. Bu duruma ulaşmak için kurumsal kararlar alınmasına ve önceliklendirmeye ihtiyaç var. Başınıza hiçbir şey gelmeyeceğini umarak beklemeyin. Acilen geçin. Karar vermenize yardımcı olacak birçok kaynak var, “KuppingerCole” Liderlik Pusulası ile başlayabilir, ardından pilot uygulamaya geçebilir ve son olarak PAM uygulamasını tamamen devreye alabilirsiniz. Sürecin karmaşıklığı gözünüzü korkutmasın. Kendinize yol arkadaşı olarak, bu süreçten geçmeye istekli bir çözüm ortağı bulun.

 

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ